06/2018 Příběh Vítka: Dávali mi jen týdny života

Milí Dobří andělé,

také Vám udělá radost, když potkáte nějakého dalšího Dobrého anděla?

Během posledních pár dnů jsem takto potkal hned dva – tam, kde jsem je ani nečekal. Nejprve to byl šikovný pan elektrikář, který u nás doma cosi opravoval. A pak včera řidič taxi. Měl totiž samolepku Anděl v autě. A měl ji opravdu „v autě“, protože „na autě“ ji nejspíše mít nalepenou ani nemůže.

Tak jako je jedinečný příběh každé rodiny, které pomáháte, tak jsou jedinečné i Vaše příběhy, pohnutky k pomáhání i to, jak dáváte. Tak třeba ten milý řidič zmiňoval, že si jednou týdně dá místo oběda jablko a ušetřenou částku pak jednou měsíčně posílá. Říkal jsem si, že takové jablko asi skvěle chutná…

Pokud byste se chtěli podívat, kolik je Dobrých andělů třeba ve Vašem okolí, stačí kliknout na Mapu Dobrých andělů.

Děkujeme za Vaši pomoc a krásný červen.

Petr Sýkora
 
divider-shadow
 
Příběh Vítka: Dávali mi jen týdny života
 
 
 
 
Manželé Karla a Alois z Valašského Meziříčí mají tři děti, Anetu (24), Vítka (16) a Kubíka (12). Aneta překonala svůj první tumor na mozku už ve čtyřech letech. Vítkovi našli první ložisko zhoubného melanomu, když mu bylo osm. Tehdy se psal rok 2009. Od té doby absolvoval 62 dávek biologické léčby, řadu operací, ozařování a navzdory lékařským prognózám stále žije, chodí do školy a má spoustu koníčků.
 
 
 
 
 
Vítkovi primární nádor lékaři nikdy nenašli. Projevil se až v podobě velké metastázy na krku, kterou se naštěstí podařilo odoperovat. Tři roky byl klid a pak přišel rok 2012.

Rakovina kůže se ozvala znovu, tentokrát v podobě četných metastáz na plicích. O pár měsíců později našli čtyři nové tumory na mozku Vítkově sestře Anetě. Rodiče se tak museli vyrovnat s onemocněním obou dětí. Zatímco Aneta je od úspěšné operace největšího z nádorů pod dohledem lékařů a zbývající nádory se bohudík nezvětšují, Vítkovi se nemoc po dvou letech opět vrátila. Přišla další biologická léčba, únava, migrény, infekce dýchacích cest... Do školy chodil, jen když mu to jeho zdravotní stav dovolil.

Léčba nezabírala, ubíhaly měsíce a metastázy se rozšiřovaly dál po těle. Vítek se nacházel v terminálním stádiu nemoci a lékaři mu dávali poslední týdny života. A pak přišel v září 2015 zlom. Někdo by mohl říci zázrak. Zmizela dušnost a metastázy plic na obou stranách ustoupily. Nový druh biologické léčby zabral a Vítek se v únoru 2016 zařadil mezi nejdéle žijící pacienty s metastatickým melanomem na světě.